Z jakiej przyczyny pracownicy odchodzą?

Zmiany w kadrach pracowniczych są dużym problemem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia zatrudnionego jest nierzadko nadzwyczaj wysoki, potrzeba na to dodatkowego czasu. Kłopotem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest wobec tego utrzymanie stałej kadry.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie zatrudnionego jest zidentyfikowanie względów, dla których rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze argumenty ich rezygnacji z pracy? Oto zwięzły przewodnik opisujący najczęstsze względy.

1. Fachowcy twierdzą, że pracownicy tak naprawdę nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich kierowników. Kiedy przełożony wie jak świetnie dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich wspaniale, też jako zwierzchnik i człowiek, wówczas pracownicy pozostaną nawet w nienajlepszej pracy.

2. Reorganizacja powinna odbywać się tylko wówczas, gdy istnieje realna potrzeba. Jeżeli firma robii ją co rok bądź co sześć miesięcy, pracownicy mogą być naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, iż jest to motyw do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla zatrudnionych sporo zamieszania.

3. Firmy winny mieć jakąś formę konkurencji wśród własnych pracowników, ale to wszystko winno być poczynione w sposób przyjazny. Jeśli zostanie to zrealizowane źle będąc zarzewiem stresu wśród zatrudnionych może to być pretekst do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wtedy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Powinna być równowaga miedzy pracą a życiem pracownika. Gdy zaledwie poczują się jak niewolnicy to zaczną wyszukiwać sposobu by odejść z firmy.

6. Kiedy pracownik zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co przyrzeczono mu w procesie rekrutacji. Jeżeli te oczekiwania nie zostaną spełnione to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę względów, dla których pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.